Wilgoć jest największym wrogiem ścian i fundamentów. Powoduje powstanie pleśni oraz grzybów, dlatego skuteczne i efektywne osuszanie ścian jest niezwykle ważnym procesem w przypadku zawilgocenia murów lub fundamentów.

Istnieje wiele różnych metod na skuteczne osuszenie ścian. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze sposoby osuszania. Wyjaśnimy również, na czym polegają poszczególne metody.

Jest to wiedza, która przydaje się właścicielom zarówno nowego domu, jak i wieloletniego budynku, ponieważ problem zawilgoconych ścian dotyczy starego i nowoczesnego budownictwa.

 

W jakim celu wykonuje się osuszanie ścian?

Osuszanie ścian wykonywane jest w celu skutecznego usunięcia wilgoci. Może ona wniknąć do ścian z wielu różnych powodów. Są to między innymi:

  • intensywne opady deszczu,
  • podnoszący się poziom wód gruntowych,
  • awaria rur wodociągowych,
  • wadliwa izolacja,
  • nieszczelność dachu,
  • powódź.

Usunięcie wilgoci jest niezwykle istotne, ponieważ bardzo negatywnie wpływa nie tylko na samą konstrukcję budynku, ale także na zdrowie domowników. Powstające przez wilgoć pleśnie i grzyby mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i alergii.

Wilgoć w ścianach jest także nieekonomiczna, ponieważ powoduje wzrost wilgotności powietrza, co z kolei prowadzi do zwiększenia energii potrzebnej na ogrzanie danego pomieszczenia. Osuszanie ścian powinno być wykonane jak najszybciej, ponieważ rozprzestrzenia się ona niezwykle szybko.

 

Metody osuszania ścian

Mnogość różnych metod osuszania sprawia, że możliwe jest skuteczne usunięcie wilgoci z uwzględnieniem konkretnych czynników. Z tego powodu metoda osuszania, która będzie efektywna w jednym przypadku, może okazać się wątpliwie skuteczna w innym.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na usuwanie wilgoci ze ścian.

 

Osuszanie murów systemem elektrofizycznym

Metoda osuszania murów systemem elektrofizycznym to nieinwazyjny sposób na skuteczne pozbycie się wilgoci. Warto dodać, że ta metoda musi zostać poprzedzona badaniem murów.

Zadaniem systemu jest podciąganie kapilarne wilgoci z gruntu za sprawą emisji słabego, zmiennego pola elektromagnetycznego.

Główną zaletą tej metody osuszania jest jej nieinwazyjność, ponieważ system nie ingeruje w strukturę muru (nie trzeba usuwać tynku lub otwierać ścian) i nie wpływa na jego statykę.

 

Wykonywanie w murze przepony poziomej (metoda iniekcji)

Osuszanie ścian za pomocą metody iniekcji polega na wykonaniu w murze przepony poziomej, czyli wstrzyknięciu materiału wiążącego.

Robi się to, aby zwiększyć wytrzymałość ścian i zabezpieczyć je przed przesiąkaniem wody. Ta technika polega na wykonaniu w ścianie odwiertów poziomych w celu wstrzyknięcia preparatu pod odpowiednim ciśnieniem. Warunkiem skutecznej iniekcji jest wiedza na temat wilgotności masowej muru, aby preparat zadziałał tak, jak powinien.

 

Osuszanie kondensacyjne po zalaniach

Technika osuszania kondensacyjnego jest używana w pomieszczeniach, które uległy zalaniu. Najczęściej dotyczy to powodzi lub awarii rury.

Tego typu osuszanie opiera się na specjalistycznym urządzeniu, które powoduje odbiór nadmiaru wilgoci z powierzchniowej warstwy murów, tynków i powietrza. Często używa się wentylatorów o dużej sile nadmuchu, aby przyspieszyć cały proces osuszania.

Osuszacze kondensacyjne działają w szerokim zakresie temperatur (od 0 do 40°C), jednak najczęściej wykorzystuje się przedział 20-25°C.

Głównymi zaletami osuszania kondensacyjnego jest szybkość działania, ograniczenie kosztów remontu oraz skuteczne zabezpieczenie ścian przed pleśnią.

 

Osuszanie mikrofalami

Metoda osuszania mikrofalowego jest stosowana do szybkiego osuszania konkretnych fragmentów ścian, stropów i posadzek.

Osuszanie mikrofalowe wykorzystuje fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości w zakresie mikrofal od 300 MHz do 300 GHz.

Sam proces polega na przekazywaniu energii mikrofalowej do zawilgoconej ściany. Fale elektromagnetyczne wnikają w głąb ściany, gdzie są absorbowane przez cząsteczki wody. W wyniku tej absorpcji energia jest zamieniana w ciepło, co prowadzi do szybkiego odparowania wilgoci ze ściany.

Ta metoda wyróżnia się efektywnością oraz szybkością. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie osuszanie musi być wykonywane przez zawodowców i z użyciem profesjonalnego sprzętu, aby przyniosło oczekiwane rezultaty.

 

Mechaniczne lub pneumatyczne wciskanie blach nierdzewnych

Kolejna z metod dotyczy muru ceglanego o niskiej lub średniej wytrzymałości mechanicznej. Do takiego muru wprowadza się na tzw. zakładkę nierdzewną blachę falistą lub fałdową, której fałdy lub fale biegną prostopadle do lica muru.

Dzięki temu zwiększona jest wytrzymałość blach na wyboczenie. Warto podkreślić, że blachy nierdzewne są wprowadzane za pomocą specjalistycznych pras lub urządzeń o działaniu udarowym. Jeśli chodzi o grubość blach, to najczęściej wynosi ona 2mm.

 

Wykonywanie tynków renowacyjnych

Skuteczne zabezpieczenie ścian przed dalszym działaniem wilgoci jest niezwykle istotne, ponieważ raz osuszone ściany mogą być zawilgocone po raz kolejny.

W celu zabezpieczenia ścian nakłada się specjalne tynki renowacyjne. Dzięki temu ściana zyskuje powłokę hydrofobową, która chroni ją przed działaniem wilgoci.

Co więcej, takie tynki renowacyjne zmieniają także miejsce krystalizacji szkodliwych soli budowlanych, co zdecydowanie przekłada się na korzyść całego budynku.

 

Podsumowanie

Wilgoć jest największym wrogiem każdego budynku. Skuteczne usuwanie wilgoci ze ścian jest po prostu konieczne, aby zatrzymać rozwój szkodliwych pleśni i grzybów.

Wiele różnych metod osuszania sprawia, że możliwe jest dostosowanie sposobu działań do indywidualnego przypadku. Dzięki temu usuwanie wilgoci może być maksymalnie skuteczne.

Warto podkreślić, że suszenie ścian jest efektywne tylko wtedy, gdy zajmują się tym profesjonaliści, którzy znają się na swoim fachu i posiadają konkretne, specjalistyczne urządzenia. Wówczas usuwanie wilgoci przebiega szybko i skutecznie.

Oceń artykuł!
[Liczba głósów: 0 Średnia ocen: 0]