Odgrzybianie murów

Wysoki poziom wilgotności powietrza, zawilgocenie murów i podłogi oraz ciepło stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybów. Kiedy się pojawią, nie tylko tworzą nieestetyczne plamy na ścianach. Są też bezpośrednią przyczyną alergii i innych chorób, w tym również nowotworów. Wchłaniane przez ludzki organizm wywołują kaszel, zmęczenie, grzybice i osłabiają odporność. Podrażniają też oczy i śluzówki. To wystarczające powody do tego, aby zadbać o czysty dom, przeprowadzając odgrzybianie murów.

Przyczyny powstawania grzyba w mieszkaniu

Grzyby pleśniowe i inne odmiany, które rozwijają się w mieszkaniach, powstają z zarodników roznoszonych przez wiatr, owady i zwierzęta. Do ich rozwoju nie wystarczy jednak wyłącznie materiał biologiczny. Niezbędne są też odpowiednie warunki, które tworzą optymalne środowisko dla konkretnych gatunków grzybów. Do czynników, które szczególnie sprzyjają rozwojowi pleśni i innych grzybów domowych zaliczają się wilgoć i ciepło.

Wiele sposób 120 gatunków grzybów rozmnaża się już przy wilgotności powietrza około 60%. Niezbędna jest też odpowiednio wysoka temperatura, dlatego często zauważa się wzrost tendencji do zagrzybiania domów po ich ociepleniu. Nie jest to jednak wymogiem koniecznym. Niektóre z tych organizmów dobrze sobie radzą również w chłodniejszych pomieszczeniach, pojawiając się np. w piwnicach. Usuwanie pleśni ze ścian często jest niezbędne po zalaniu lub wtedy, gdy fundament budynku został źle odizolowany od podłoża (sprawdź: izolacja fundamentów).

Czym grozi przebywanie w zagrzybionym mieszkaniu?

Odgrzybianie mieszkania jest czynnością wykonywaną nie tylko ze względów estetycznych. Obcowanie z tymi organizmami niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne są one w okresie rozsiewania zarodników, które unoszą się w powietrzu i są wchłaniane przez drogi oddechowe. Zarodniki pleśni czy innych gatunków są silnymi alergenami. Niektóre grzyby produkują też mykotoksyny, które przyczyniają się do rozwoju nowotworów i innych poważnych chorób.

Dłuższe przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może prowadzić do dolegliwości takich jak schorzenia reumatyczne, astma, alergie, choroby płuc, dolegliwości żołądkowe oraz ogólne złe samopoczucie – bóle głowy, zmęczenie, nudności, senność, brak apetytu.

Odgrzybianie krok po kroku

Grzyby są pasożytami, które atakują z ukrycia. Często rozwijają się w zakamarkach czy pod podłogą, a na ścianach pojawiają się, gdy grzybnia jest już w pełnym rozkwicie. Dlatego usuwanie grzyba ze ścian wymaga kompleksowego eliminowania organizmów, nie tylko widocznych na powierzchniach, ale również tych ukrytych. Odgrzybianie pomieszczeń jest procedurą, na którą składa się kilka etapów.

  1. Diagnoza przyczyny – pierwszym krokiem, jakiego wymaga odgrzybianie budynku, jest ustalenie, dlaczego organizmy pojawiły się w nim oraz jakie czynniki sprzyjają ich rozwojowi. Takie działanie ma na celu nie tylko usunięcie grzybów, ale też ograniczenie prawdopodobieństwa, że pojawią się one ponownie.
  2. Pomiary wilgotności – są uzupełnieniem diagnostyki i pomagają w ustaleniu, czy dane środowisko nie wymaga obniżenia poziomu wilgotności. Jeśli podczas przeprowadzania diagnostyki zostaną wykryte przyczyny zawilgocenia, można dodatkowo przeprowadzić osuszanie murów np. metodą iniekcji lub za pomocą nagrzewnic.
  3. Likwidacja przyczyny zagrzybienia – polega głównie na wyeliminowaniu czynników sprzyjających rozwojowi grzybów.
  4. Odgrzybianie ścian wybraną metodą.

Metody odgrzybiania

Odgrzybianie budynków obejmuje wiele metod, których zastosowanie jest uzależnione od miejsca występowania organizmów, ich nasilenia, dostępności powierzchni czy przeznaczenia pomieszczenia. Przykładowo innej metody będzie wymagać odgrzybianie drewna, a innej – usuwanie grzyba z sufitu. Usługi usuwania pleśni czy grzybów domowych z powierzchni ścian, sufitów, piwnic, strychów czy przestrzeni pod podłogą wykonuje się kilkoma metodami:

  • smarowanie – środek do odgrzybiania ścian jest rozprowadzany bezpośrednio na powierzchni zaatakowanej przez organizmy,
  • opryskiwanie – preparat jest nanoszony za pomocą specjalnych urządzeń, które rozsiewają mgiełkę środka grzybobójczego,
  • kąpiele – dotyczą elementów możliwych do demontażu (np. odgrzybianie drewna),
  • suche odgrzybianie – usuwanie grzybni za pomocą suchych preparatów i gorącego powietrza,
  • nawiercanie otworów – jest stosowane wówczas, gdy grzybnia wniknie w głąb struktury muru. Do otworów jest wstrzykiwany specjalny środek grzybobójczy
  • gazowanie – skuteczność tej metody jest tym większa, że gaz unosi się w powietrzu i eliminuje również lotne zarodniki. Eliminuje to ryzyko odnawiania się grzybni,
  • nagrzewanie gorącym powietrzem – ta metoda sprowadza się do stworzenia środowiska niekorzystnego dla rozwoju grzybów. Jak wiadomo, w znacznej części składają się one z wody. Znaczne obniżenie wilgotności powietrza sprawia, że dorosłe osobniki wysychają, a nowe nie mogą się rozwijać.

Jeśli masz problem z nadmierną wilgotnością, Twój dom zaatakowały pleśnie i zastanawiasz się jak odgrzybić ścianę, skorzystaj z pomocy specjalistów. Tylko wówczas zyskasz pewność, że grzybnia zniknie na zawsze, a dom stanie się zdrowszy i bardziej higieniczny.

Rozwój grzybów i pleśni w budynkach zarówno starych, jak i tych nowo wybudowanych – w nim coraz częściej upatruje się przyczyn zwiększonych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego oraz problemów zdrowotnych. Obecnie nikt już nie ma wątpliwości, że niszczący wpływ czynników biologicznych na drewno i inne materiały, mogące stanowić pożywkę dla organizmów niepożądanych, prowadzi do technicznej degradacji budynku. Bezsprzecznie wpływa też na pogorszenie warunków zdrowotnych w pomieszczeniach, w których przecież przebywają ludzie. Tym samym, działania mające na celu odgrzybianie murów i zachowanie ich trwałości na lata stają się priorytetowe.

Pod pojęciem zagrzybienia budynku kryje się całkowite lub częściowe niszczenie konstrukcji, powierzchni lub elementów, będące wynikiem działalności żywych organizmów. Choć dawniej uznawano, że atakują one jedynie drewno, obecnie wiadomo, że równie często uszkadzają materiały celulozowe, izolacyjne, a i to nie wszystko. Wystarczy odrobina pożywki, by rozpoczęły dynamiczny rozrost na słabo zaizolowane płaszczyzny murowane i zaprawy. Zdolność do rozwoju na podłożu nieorganicznym sprawia, że grzyb stanowi jedno z poważnych zagrożeń dla obiektów budowlanych.

Diagnostyka stanu budynków pod kątem sprawdzenia konieczności oczyszczania murów z zarodników i rozwiniętych organizmów, jest jednym z elementów profilaktyki mykologicznej. To ona umożliwia ograniczenie strat i zahamowanie postępujących procesów destrukcyjnych. Ustalenie źródła infekcji to zadanie wymagające, dlatego zaleca się dokładną inwentaryzację zniszczeń oraz skrupulatne oględziny pozostałych przestrzeni, również w skali mikro.

Proces efektywnego odgrzybiania murów wymaga zatem sporządzenia ekspertyzy mykologicznej lub bardziej złożonej, mykologiczno-budowlanej. Zawsze jednak zakres prac zależy od stanu porażenia obiektu. Przeprowadzenie likwidacji szkodliwych organizmów oraz impregnacji powierzchni we wczesnym stadium nie pociąga za sobą znacznych kosztów, a odratowane mury mogą nadal pełnić swoje funkcje.

Prace odgrzybieniowe

  • Remont odgrzybieniowy kapitalny
  • Remont odgrzybieniowy częściowy
  • Zabiegi doraźne (tymczasowe)
  • Rozbiórka obiektu (całkowita lub częściowa)

Do odgrzybienia murów stosujemy następujące metody

  • Metoda smarowania
  • Metoda opryskiwania
  • Kąpiele
  • Metoda suchego odgrzybiania
  • Metoda nawiercania otworów
  • Metoda gazowania
  • Metoda nagrzewania gorącym powietrzem

Po wykonaniu prac odgrzybieniowych przeprowadzana jest okresowa kontrola prac

Suche Mury 96–126 Godzianów ul. Tadeusza Kościuszki 92 Tel: 468 31 10 63 Fax: 468 31 10 63 NIP: 8361639845 REGON: 750760894

Oceń artykuł!
[Liczba głósów: 4 Średnia ocen: 4]