Iniekcje budowlane w murach
Iniekcja kojarzy się przede wszystkim z zabiegiem medycznym, do którego używana jest strzykawka. Iniekcja budowlana to działanie nieco innego rodzaju, choć ma dwie cechy wspólne ze wspomnianym zabiegiem – polega na wstrzykiwaniu substancji do wewnątrz murów oraz ma na celu ich uzdrowienie. Konkretnie – wyeliminowanie wilgoci, która skutkuje pojawieniem się pleśni i osłabieniem struktur materiałów budowlanych. Z kolei wilgoć i pleśń – oprócz uszkodzeń materiałów – zagrażają życiu i zdrowiu ludzi. Iniekcja budowlana to niedrogi i bardzo skuteczny sposób na osuszenie murów oraz zabezpieczenie ich przed podciąganiem wody z gruntu.
Iniekcja niskociśnieniowa
Niewątpliwą zaletą iniekcji niskociśnieniowej jest szybkie wprowadzanie preparatu w warunkach kontrolowanych. Metoda ta jest bardzo skuteczna przy zawilgoceniu murów na poziomie do 60%. Wykorzystując ciśnienie na poziomie 0,3–1,5 MPa i wywiercając otwory co 12 cm, jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie i wydajnie nasączyć mur. Jest to rekomendowany sposób osuszania i zapobiegania zawilgoceniu murów, których spora część powierzchni jest poddawana obróbce lub całość jest w dużym stopniu zawilgocona
W zależności od budulca, dobieramy odpowiednie odstępy pomiędzy otworami lub ilość rzędów wierconych otworów, aby uzyskać optymalne parametry nasączenia muru. Zalecane działania kształtują się następująco:
- Mury z cegły o niskiej nasiąkliwości: odstępy co 20 cm, otwory dwurzędowe z przesunięciem między rzędami
- Mury z kamienia naturalnego, chłonnego: otwory nawiercane w kamieniach
- Mury z kamieni łupanych, niechłonnych: otwory nawiercane w spoinach
- Mury powyżej 60 cm grubości / narożniki: obustronna siatka nawiercanych otworów
Iniekcja niskociśnieniowa pozwala szybko wykonać trwałe i efektywne przepony poziome.
Iniekcja wysokociśnieniowa
Iniekcja wysokociśnieniowa jest metodą bardzo podobną do niskociśnieniowej – substancja wstrzykiwana (żywice poliuretanowe lub żele akrylowe) ma za zadanie stworzenie przepony poziomej oraz wypełnienie wszelkich rys lub pęknięć występujących w murze. Metoda wysokociśnieniowa – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje większe ciśnienie podczas procesu nasączania muru, do 10 MPa. Poziom ciśnienia dobierany jest w zależności od materiału i wytrzymałości mechanicznej muru – metoda wysokociśnieniowa używana jest tylko do uszczelniania do stabilnych konstrukcji, ponieważ duże ciśnienie może uszkodzić strukturę muru. Ten sposób nie jest rekomendowany do nasączania starych murów.
Iniekcja strukturalna
Iniekcje strukturalne to metoda polegająca na nasączaniu struktury muru. Przed iniekcją sprawdzamy szczegółowo stan muru – przed rozpoczęciem procesu wysycania może być konieczne uzupełnienie ubytków, wypełnienie spoin oraz inne prace mające na celu zapewnienie zwiększenia trwałości i mechanicznej odporności muru.
Odpowiednio przygotowany mur nasączamy tylko i wyłącznie metodą iniekcji niskociśnieniowej – dostosowujemy poziom ciśnienia do wytrzymałości muru (zazwyczaj wartość ciśnienia nie przekracza 1 MPa). Do iniekcji strukturalnych używamy najlepszych żeli akrylowych (na bazie mikroemulsji silikonowych lub krzemianów metali alkalicznych).
Iniekcja kurtynowa
Iniekcja kurtynowa to proces, który poza uszczelnieniem od strony gruntu, tworzy także swoistą kurtynę muru – odporną na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Metoda ta jest najbardziej czasochłonna, ale i wielce skuteczna. Wymaga wprowadzenia żelu akrylowego w odpowiednim czasie i w specyficznym rozstawie otworów – ten dobierany jest z uwzględnieniem stanu muru oraz szeregu warunków otoczenia. Metoda kurtynowa wymusza dokumentację następujących parametrów:
- Obciążenie wilgocią
- Ostępy między poszczególnymi końcówkami iniekcyjnymi
- Temperatura używanego iniektu
- Temperatura otaczającego gruntu
- Rodzaj używanego iniektu
- Czas utwardzania stosowanego iniektu
- Ciśnienia podczas procesu iniekcji
- Zużycie wybranego iniektu (na 1 otwór i na 1 m2 uszczelnienia)
W celu odtworzenia izolacji poziomej i pionowej wykonujemy różnego rodzaju iniekcje.
Są to iniekcje:
- niskociśnieniowe
- wysokociśnieniowe
które dzielą się na:
- przepony poziome
- iniekcje strukturalne
- iniekcje kurtynowe
Materiały które wykorzystujemy do iniekcji to krzemiany, siloksany, żele akrylowe, żele poliuretanowe.
Suche Mury
96–126 Godzianów
ul. Tadeusza Kościuszki 92
Tel: 468 31 10 63
Fax: 468 31 10 63
NIP: 8361639845
REGON: 750760894